Stifterův pošumavský železniční spolek

je dobrovolným sdružením občanů spolčených za účelem prosazování snah o zlepšení služeb šumavských místních tratí, propagaci železnice, uchování historie šumavských tratí a zpříjemnění života lidí pořádáním kulturních a vzdělávacích akcí.

Spolek byl založen na počátku roku 1991. V samotných počátcích se zabýval především vydavatelskou a publikační činností, ale již od roku 1992 stál u zrodu mnoha velkých akcí (Česká zima/Winterdampf im Böhmerwald, Šumavské léto s párou, Oslavy 100 let železnice ve Volarech, 100 let tratě Vimperk – Lenora, 110 a 115 let tratě Strakonice – Vimperk, 140 let tratě České Budějovice – Plzeň). V roce 1994 se čestným členem spolku stal bývalý náměstek ministra dopravy pan Jan Zenkl, dalším čestným členem spolku byl od roku 1998 režisér Jan Bonaventura.

Od roku 2000 začala úzká spolupráce spolku s městem Vimperk, kam o rok později bylo přesunuto i sídlo spolku. Pojmem se již staly tradiční Silvestrovské jízdy zvláštního vlaku "Interlokál IL 995" v trati Vimperk - Kubova Huť a zpět s bohatým doprovodným programem. Zvláštností spolku je provozování „Vlakové pošty“. Spolek se zabývá též pořádáním výstav o historii a současnosti železnice na Šumavě a v Jižních Čechách s ukázkou různorodosti spolkových sbírek (výstavy ve Volarech, Vimperku, Českém Krumlově, Prachaticích, Horní Plané, Strakonicích, …).

Od 31. prosince 2005 je spolek zapojen do projektu „Pohádkové království“ (dříve Jihočeské pohádkové království) a provozuje „Pojízdnou pohádkovou kancelář Jihočeského království“. Spolek již několik let spolupracuje s Divadelním spolkem Bouček Vimperk a skupinami historického šermu Artego a Berit. Od roku 2010 provozuje spolek v adventním čase „Ježíškovu poštovnu Vimperk“. Spolek svými sbírkovými předměty přispěl při tvorbě filmu Alois Nebel, oceněnému třemi Českými lvy a v roce 2012 Evropskou cenou pro nejlepší animovaný snímek - „Evropským Oscarem“.

V roce 2016 spolek ve spolupráci s Obcí Lčovice vybudoval pietní místo na cyklostezce, v místě srážky osobních vlaků 1.1.1946. Během roku 2016 spolek provedl na své náklady opravu skladiště ve Vimperku, kde se nachází spolkový depozitář, který byl poprvé veřejnosti zpřístupněn v rámci Silvestrovských jízd zvláštních vlaků.

V současné době se spolek účastní celé řady kulturních oslav a železničních nostalgických akcí nejen v Jihočeském a Plzeňském kraji,  ale též na celorepublikových akcích nebo v zahraničí.